To pravé trsátko na ukulele

Proč jsem vlastně začala uvažovat o trsátku, když miluji specifický zvuk ukulele, který je tvořen hrou ukazováku? No to je celkem jednoduché. Na kurzech se snažím dávat velký důraz na úhozy, které mají být silnější. Snažím se to přehánět, aby to všichni slyšeli a dostali rytmus tak lépe do sebe. A když se stane, že mám více lekcí po sobě a sejde se repertoár, kde musím „zabrat“, tak mě občas pobolívá nehet. A tak jsem dospěla ke dvěma možnostem, buď hrát na „ukřičenější ukulele“ (případně využít zesilovač v podobě komba), nebo vzít za vděk trsátkem. Ukřičenějšího ukulele se rychle nasytím a hrát na kurzech na kombo mi nepřijde úplně dobré. Tak jsem se rozhodla pro trsátko.

Pokud i vy o něm uvažujete, tak mám pro vás skvělý tip. Kdysi jsem kupovala celkem dobrá trsátka v obchodě kyrary.cz , ale pak nevím, proč je tam přestali mít. Chodila jsem se tam ptát docela často, až mi jeden prodavač řekl, že je nikdo nekupoval – asi jsem si jich pořizovala málo. Poradil mi, že mám napsat do Prahy na centrálu a požádat o ně. Dal mi adresu a já psala. Mé snažení však přišlo v niveč a já jsem se pomalu začala smiřovat s tím, že už budu bez trsátek. Trochu mě to mrzelo, už jenom z toho důvodu, že jsem správná trsátka chtěla na kurzech ukazovat. Přeci jenom každý neví, jaké trsátko si má pořídit, že …

A víte to vlastně vy? Trsátko na nylonové struny je filcové (někdo jim říká plstěné). A je tlustší než se prodávají obvykle ty umělohmotné pro kytaristy s kovovými strunami. Když nebylo zbytí, zkoušela jsem to i s nimi. Pořídila jsem si úplně ty nejměkčí, které šly. Nebylo to úplně nejhorší, ale o struny cvakaly. No a toho cvakavého zvuku se právě úplně zbavíte, když budete hrát tím pravým trsátkem na ukulele. No a kde ho nyní sehnat, že?

Bohužel zatím jsem našla pouze jeden obchod, kde ho prodávají. Jedná se o ukeshop.cz. Pokud někdo znáte i další, budu ráda, když se s námi podělíte o tuto informaci dole v komentářích.

Nyní používám barevná trsátka tloušťce 2,5 mm a jsem s nimi spokojená. Pokud by někomu vadily jejich veselé barvičky, jsou k dostání i v černé barvě, jen pozor některá černá trsátka jsou ještě tlustší (3,8mm), používají se především na basové ukulele. Na závěr ještě jedno upozornění: na internetu najdete také tvrdé filcové trsátko, kdysi jsem ho zkoušela a přišlo mi, že mi cvaká snad ještě více než to měkké plastové. Rozhodně ho nedoporučuji.

Už jste trsátka zkoušeli? A pokud ano, jaká? A jak jste s nimi byli spokojeni? Podělte se o své zkušenosti?

Komentáře