Recenze: Ukulele v české škole

Jak jsem psala v jednom z minulých článku, je těžké sehnat dobrého učitele na ukulele. Po pravdě, je těžké sehnat jakéhokoliv učitele na ukulele. A tak se snažím přinášet několik typů, jak začít. Je to již několik měsíců, když mi kamarádka nadšeně vykládala: “Vyšla nová učebnice na ukulele, nemohu si vzpomenou na název, něco jako ukulele ve škole….”

 

Kniha mi přišla a já jsem v ní s radostí listovala, hned na úvod zklamu všechny absolutní začátečníky, tato kniha není pro Vás. Jak název napovídá, kniha se zabývá tím, jak využít ukulele ve škole, aby děti bavilo. Aby z hraní měli radost. Důležitá to věc. Ne, že byste něco nemohli zkusit v domácím prostředí, ale kniha se spíše zaměřuje na učení ve skupině.

 

Pro koho je tedy určena. Myslím, že jí ocení všichni učitelé hudební výchovy, pokud plánují do hodin hru na ukulele zařadit, ať už v rámci povinné hudební výchovy, nebo spíš v nějaké podobě nepovinného předmětu, stejně tak ho ocení družinářky, vychovatelky, vedoucí dětských skupin, prostě všichni, kteří přicházejí do styku se skupinou dětí a nemohou věnovat delší časový úsek jednomu jedinci. V knize najdou několik dobrých rad, jak se s výukou popasovat. Obzvlášť pro ty, co s podobnou výukou ještě nemají zkušenosti. Některé by se opravdu dali zařadit i do obvyklých hodin hudební výchovy, což mi přijde absolutně skvělé.

 

Kniha předpokládá znalosti z hudební teorie, také se příliš nezabývá technikou hry. Takže z tohoto důvodu není ani pro učitele, kteří třeba ještě na ukulele nehráli. Jde spíše o pěknou metodickou příručku, pro ty, kteří již na ukulele něco zahrají a neví, jak to přístupně a zábavně podat dětem, aby se z učení nestal dril, ale šlo opravdu o odpočinkovou aktivitu. Z tohoto pohledu mě kniha nezklamala. Přinášela několik nápadů, které jsem měla více či méně v praxi vyzkoušené a ověřené. Myslím, že budou přenositelné do praxe ostatních. Především se mi líbí, jak vysvětluje metodiku začátku hry na ukulele, klade důraz na to, aby se z učení hry na ukulele, nestalo “učivo”. Maličko už metodická doporučení pokulhávají u dalšího vybrnkávání, řekněme u mírně pokročilých hráčů. Obálka knihy slibuje také pokročilé techniky, ale nemyslím si, že by to byla úplně pravda. Je to ale velmi subjektivní hodnocení, co je nebo není pokročilá technika. Především z toho hlediska, že já učím převážně individuálně nebo ve velmi malých skupinách a mohu tedy mít jiné požadavky než ve skupině 20 dětí.

Moje celkové hodnocení knihy Ukulele v české škole P. Zemana je velmi pozitivní. Má, co předat vyučujícím a určitě jim pomůže v uplatnění ukulele v jejich hodinách.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.