Nejčastější otázky začátečníků týkající se akordů

Podle zvýšeného zájmu o ukulele soudím, že asi hodně lidí našlo pod stromečkem tento malý a geniální nástroj. Kromě dotazů na lekce a semináře ukulele se již pravidelně objevují také dotazy ohledně akordů. Tak tady jsou odpovědi na ty nejčastější. 

Přehled akordů je dobré si stáhnout a mít u sebe. Pro začátek vám bude bohatě stačit, když si vyberete písničky na 2 – 3 akordy (např. C F). Pak teprve přidávejte další. A ano, sem tam si klidně zkuste i nějakou tu písničku s více akordy, ale věřte mi, začínejte pomalu a raději s menším počtem, až si je zapamatujete a zvládnete jejich výměny, přidejte další. 

Možná jste si všimli, že akord C (a není to ani zdaleka jen případ tohoto akordu) hrají hráči různými prsty. Vyberte si variantu, která jde do prstů hrát vám. Časem asi zjistíte, že si prstoklad upravujete podle nastalé situace, podle toho, jaké akordy předcházejí a jaké následují. To nepovažuji za nešvar, naopak. Myslím si, že jde o skvělou schopnost se přizpůsobit dané situaci.

Jeden z nejčastějších dotazů je, zda potřebujete speciální zpěvník na ukulele. Tak vězte, že nic takového nepotřebujete. Pokud je uveden akord C, bude hrát akord C ukulele, kytara nebo třeba klavír. Takže v klidu si sedněte na internet a najděte si své oblíbené písničky, případně použijte svůj starý zpěvník. Jediné, co může být matoucí je fakt, že většina zpěvníků uvádí kytarové značky včetně akordového schématu s šesti strunami. Snažte se diagramy ignorovat a dívat se pouze na značky (tj. písmena), případně si diagramy nakreslete svoje (pokud potřebujete), nebo je zamalujte, aby vás nepletly. Prostě cokoliv, abyste se cítili příjemně.

 

Pokud váš zpěvník uvádí akordy pouze v první sloce, věřte, že další sloky se hrají přesně stejně (pokud není uvedeno jinak). Klidně, pokud potřebujete, si akordy dopište i do dalších slok, abyste nemuseli přemýšlet nad tím, jaký akord bude následovat a mohli se plně soustředit pouze na hraní a zpívání. 

A ještě jedna drobná věc. Hudební terminologie není zrovna jednotná, a proto úplní začátečníci, kteří nikdy nehráli na žádný nástroj, mohou být zmateni různým označením mollových akordů. Situaci vysvětlím na akordu a moll, jednoduchým akordem, který je oblíbený  nejen u začátečníků. Tak tedy ve zpěvnících se a moll značí jako “Am” ale také “Ami” nebo jen “a”. Ve všech případech se jedná o jeden akord. 

Dalším častým dotazem je “Jaké písničky mám na začátek hrát?”

Ideálně pokud si na začátek zvolíte jednoduché písničky na dva akordy: Když jsem já sloužil, Kocábka, Na kopečku v Africe,  Pijte vodu. Případně písně, kde jsou 3 nebo 4 akordy, ale střídání akordů je pozvolnější: Vyplouvá loď John B., ale celkem dobře se také střídají u I´m yours apod. 

Hra na ukulele má být o radosti, tak si vybírejte písničky,které se Vám líbí. Není nutné hrát Pásla ovečky, když lidovky k smrti nenávidíte. Věnujte čas a zkuste najít nějaké písničky s menším počtem akordů. Udělejte si svůj zpěvník a ten pravidelně rozšiřujte. Spousta internetových zpěvníků umožňuje akordy vyměňovat (odborně tzv. transponovat do jiné tóniny). Tím se dají písničky také zjednodušit, jen pozor, abyste pak i vybranou písničku zazpívali. Sama mám problém, že když např. hraji Halellujah od Cohena v jednoduchých akordech od C, tak pak písničku neuzpívám, naopak trochu těžší akordy od G jsou pro mě na zpěv u této písně příjemné. 

A abyste mohli hned začít, tady jsou nejjednodušší akordy ve schématech (=diagramech). Čáry dolů představují struny, v pořadí G C E A (čtu z leva do prava, když držím ukulele v “hrací pohotovosti”  tak struna g je nejblíž k mé hlavě). Vertikální čáry představují pražce. Černé puntíky jsou tam, kam máte dát prsty. Pod diagramem jsou doporučené prstoklady pro začátečníky, nicméně prstoklad si upravte tak, aby vám vyhovoval. Mimochodem palec se nepočítá, první prst je ukazovák, druhý prostředník, třetí prsteník, čtvrtý malíček na začátek nepoužívám. Přikláním se k názoru, že absolutní začátečníky s malíčkem netrápím.

Tak ať se daří 🙂 

Komentáře