Jaké ukulele koupit?

 

 

Možná se vám podařilo někde vyzkoušet ukulele, nebo se vám prostě líbí a chcete nyní na něj začít hrát. A možná nechcete do nového koníčku příliš investovat, nevíte, zda vám to půjde, zda vás ukulele bude bavit. Nebo zvažujete ukulele pro své dítko? Ať tak či onak, dnes se budeme zabývat tím, jaké ukulele si můžete vybrat.

 

Jaké jsou ukulele k dostaní?

Na netu obvykle najdete 4 základní typy ukulele: sopránové, koncertní, tenorové a barytonové. Upřímně moc mi barytonové do základní řady nesedí, protože má jiné ladění a jiné hmaty akordu než ostatní. Ale nic naplat do těch základních se řadí. První tři jmenovaná ukulele jsou vlastně jeden nástroj v různých velikostech, které mají stejné ladění a tedy i stejné hmaty akordů. Když přecházíte z jedné velikosti na druhou, sice si musíte zvyknout, že máte více či méně místa na prsty, ale to je vše. 🙂

Kromě uvedených ukulele jsou ještě speciální jako basové ukulele, ukebanjo, elektrické ukulele apod.

 

Jakou velikost zvolit?

To je na dlouhé povídání, je to hodně individuální, ale zkusím trochu zobecnit. Na všechny mohou hrát dospělí. Dětem se obvykle doporučuje nejmenší sopránová velikost. Ve spoustě internetových diskuzích najdete názor, že pokud to myslíte s ukulele vážně, nemáte se pouštět do sopránového ukulele. Nesouhlasím. Ano, lidé s většími (nebo s píše širšími rozměrnějšími) prsty budou mít s touto velikostí problém, ale je spousta začátečníků, kterým tato velikost vyhovovat bude.

Na mých kurzech většina začíná se sopránovým ukulele a ve většině případů velikost není problém. Moje zjednodušující pravidlo (pozor -neplatí ve 100 % případů): Sopránové ukulele bez obav doporučuji dětem, mladistvým, lidem s úzkými prsty, většině kytaristům a kytaristkám. Koncertní velikost pak nabízím starším lidem, zájemcům s širšími prsty, které by se špatně skládali na menší hmatník. Na tenorové ukulele jsem nezapomněla, ale začátečníkům se do něj většinou nechce, jednak je o poznání dražší a jednak už je větší a mnoho zájemců se dostane k ukulele jako k tomu malému roztomilému drobkovi, na který se dá hrát.

Jaký materiál?

Plast pro malé děti

Nejlevnější varianta je plastové ukulele. Do nedávna bych vám řekla, že si pořizujete hudební nástroj a ne hračku. Dnes se dvěma malými dětmi tuto variantu neodsuzuji. Více najdete v tomto článku. Pokud potřebujete něco odolného proti nárazu nebo vodě, pak je to dobrá varianta. Jen se musíte smířit s tím, že zvuk  není příliš kvalitní (zvuk bývá přitlumený, ne všechny hmaty na něm dobře zní). Nicméně ta ukulele, která jsem zkoušela, celkem ladila,  což je dobrá zpráva. Můžete je bez obav použít jako kvalitní hračku, na kterou se dá opravdu hrát a děti si nebudou ničit sluch. Vy nebude trnout hrůzou až roční děcko váhavě ale hrdě ponese ukulele a občas s ním štrejchne o podlahu. U táborového ohně se nemusíte bát, že vaším malým zázrakem někdo přiloží.

Dřevo je dřevo

Pokud chcete dobrý kvalitní zvuk, to doporučuji všem začátečníkům, pak hledejte dřevěné ukulele. Rozhodně je lepší zkoušet své dovednosti na něm. Ne, nebude hrát za vás. Ale snadněji z něj vylovíte krásné tóny. A to vás spíš namotivuje k dalšímu hraní. Když vám z ukulele polezou prapodivné zvuky (sto se u plastového snadno stane), tak si třeba začnete myslet, ze je to Vašima rukama a ono, ne vždy je to pravda. Pro  začátečníka je mnohem těžší z horšího ukulele dostat přijatelný zvuk než pro zkušeného mazáka. Takže když někdo na horší ukulele zahraje dobře, ještě to neznamená, že je to dobré ukulele pro vás a že jen vaše ruce jsou nešikovné.

Kompromis nese název dřevěný laminát

Určitým kompromisem je ukulele s dřevěného laminátu. Je odolnější proti necitlivému zacházení menších dětí, je vesele barevné a má mnohem lepší zvuk než plastové ukulele. Nicméně ne většinou tak dobré jako dřevěné ukulele. Cenově je také uprostřed.

 

A na závěr několik typů pro začátečníky:

Doporučuji si vybírat kontrastní pražce. Myslím tím, aby hmatník nebyl ve stejné barvě jako pražce (ty kovové čárky na krku, který ho rozdělují na políčka). Začátečníci obvykle potřebují na hmatník dobře vidět. Když vám budou pražce s hmatníkem splývat, může se vám hůře hrát. Pro ilustraci jsem přiložila několik „dětských“ ukulele. Na tom černém nejsou vůbec vidět pražce. 

 

Absolutní začátečník asi těžko odhadne, jaký tvar ukulele se mu bude lépe držet. Jde mi nyní o zadní desku, kde nejsou struny. Už jsem se setkala s tím, že zájemci tak vadila lehce vypouklá zadní strana (ukulele s černou zadním deskou), že prohlásil, že na ukulele nejde hrát. Po vyměnění nástroje, bylo vše v pohodě. Proto doporučuji absolutním začátečníkům rovnou zadní desku (na obrázku světle hnědé ukulele).



Oblíbený dotaz je jakou doporučuji značku. Moje oblíbená značka Lanikai už téměř není k dostání. Měla jsem to štěstí, že se mi podařilo sehnat modely L11 a L21. Nicméně velmi slušné jsou nástroje od Ortega, Ohana. Nebojte se vyzkoušet i jiné, minule mě příjemně překvapil Eddy Fin.  

Už víte jakému ukulele si vyberete?

Komentáře
  1. Eva K. napsal:

    Dobrý den,
    moc děkuji za vaše názory. Mohu se jen zeptat, co říkáte na toto ukulele pro začátečníka od firmy Blond-COM. Bylo mi doporučeno. https://kytary.cz/blond-co-m/HN177459/- Volila byste raději Ortegu RU5-SO? https://kytary.cz/ortega-ru5-so/HN156547/Moc děkuji za odpověď. Eva Kozohorská

    • Dobrý den, paní Kozohorská,

      je mi líto, odkazy mi nefungují. V zásadě považuji Ortegu za dobrou značku. Nicméně vždy je dobré nástroj vyzkoušet. Už se mi stalo, že jsem doporučila svou oblíbenou značku, ale bohužel pak jsem našla kus, který zrovna nebyl dobrý. Naopak mnou zatracovaná značka mě překvapila. Takže vždy je nutné vyzkoušet. Pokud se Vám bude líbit zvuk a dobře se Vám na něj bude hrát, tak není, co řešit. Za mě bych doporučovala si zkontrolovat krk nástroje, zaoblení zadní desky, samozřejmě ladění a to,zda při silnějším úhozu Vám nepráskají struny o pražce. Snad jsem byla trochu nápomocná. Přeji šťastnou ruku při výběru a krásné Vánoce.
      Pavlína Vargová

    • Ještě jednou dobrý den,

      teď jsem se podívala na ten odkaz od ukulele Ortega a umazala jsem konec…dostala jsem se na správnou stránku. Ano, pokud se mi správně zobrazuje, tak takové ukulele jsem v ruce držela a znělo celkem dobře. Dokonce se jich na semináři sešlo hned několik. 🙂 Všichni byli spokojeni.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.