Jaké koupit struny na ukulele?

Ñ

Pořídili jste si svůj první čtyřstrunný zázrak, naučili jste se první akordy a možná nyní uvažujete, že byste si vyměnili struny. Logicky prvním krokem je jejich koupě. Pokud si lámete hlavu, jaké struny vybrat, následující řádky jsou určeny právě vám.

První kritérium, které musíte zohlednit, se týká velikosti vašeho ukulele. V dnešní době již není problém sehnat speciální struny podle velikosti ukulele. Má to svůj praktický význam. Když mám sopránové ukulele, je zbytečné navíjet delší struny koncertního ukulele. Osobně jsem to kdysi řešila tak, že jsem je prostě ustřihla, ale to dnes naštěstí dělat nemusíte 🙂
Prostě a jednoduše podle velikosti Vašeho nástroje (sopránového, koncertního nebo tenorového) si vyberete struny. Na balení je vždy uvedeno, pro který nástroj jsou struny určeny.

Nízké G neboli Low G

Nedávno tímto popiskem byla zaražena jedna moje kurzistka „začátečník“. o co jde? Při standardním ladění má ukulele krajní struny vysoké (tedy první strunu a1, čtvrtou strunu g1) a nejhlubší tón vydává třetí struna c1. Při Low G je čtvrtá struna nejhlubší. Je to sice g, ale o jednu oktávu níže. Už to není g1, ale pouze g. Hmaty akordů se drží stejně. Nemusíte se tedy nic přeučovat.
Ladění s hlubokým g umožňuje ukulele získat větší rozsah. Využijete ho při vybrnkávání melodie i náročnějších partech v kombinaci doprovodu a melodie. Někteří si Low G vychvalují i při využití standardních vybrnkávaných doprovodech, které se běžně hrávají na ukulele se standardním laděním. Já k nim nepatřím. Mám ráda tradiční ladění. Při low G mi připadá, že se trošku ukulelové kouzlo ztrácí. Ale je to o tom, co se komu líbí. Tak se nenechte odradit a udělejte si svůj názor sami. Pokud struny s Low G vyzkoušíte, napište mi, ráda budu vědět, jak se vám s touto změnou hrálo.

Barevné struny

Nylonové struny nemusí být jen bílé. Především děti bude lákat barevná změna. Předpokládám, že dospívající a dospělí už se budou zajímat o to, co jim barevná změna přinese. Osobně jsem vyzkoušela pouze červené Aquila. Jsem hodně konzervativní člověk, a než se donutím zkusit něco nového, tak mi to dlouho trvá. Červené struny jsem si pořídila až po té, co na lekci s nimi přišel jeden student a já měla možnost si na ně zahrát. Musím přiznat, že jsem s nimi byla ihned spokojena. Jsou daleko tenčí, než bývají obvykle struny, ale lépe se mi na ně hrálo a měla jsem pocit, že jsem přesnější, že mi prsty především u legát nějak lépe chodí. Takže u mého oblíbeného ukulele jsem je vyměnila. Pak jsem ale zjistila, že toto mé nadšení nesdílejí všichni, některým studentům útlé struny byly nepříjemné. A tak na půjčovacích ukulele (tedy nástroje pro zapůjčení na lekcích a workshopech) jsem nechala bílé struny se standardním laděním.
Jaké jsou Vaše zkušenosti s červenými strunami? Případně jaké jsou Vaše oblíbené struny? A vyzkoušeli jste i jiné barvy?

 Kupovat po jedné struně nebo celé balení?

Budu upřímná. Ještě se mi nestalo, že by mi na ukulele praskla struna jako na kytaře, nicméně je dobré mít nějaké struny vždy v záloze, co kdyby…
U ukulele jsem sice nezkoušela struny kupovat po jedné, ale u kytary jsem měla pocit, že mi nějak takovéto struny hůře ladí dohromady. Vždy jsem tedy koupila celé balení a u ukulele jsem tento model převzala.
Samostatnou strunu doporučuji tehdy, pokud si chcete pouze vyzkoušet ladění Low G, pak je lepší nekupovat celé balení, ale jen jednu strunu. Vyjde vás to mnohem levněji a vy zjistíte, zda vám vyhovuje nebo ne.
V příštím článku se spolu podíváme na výměnu strun. Přeji krásné prožití zimy.
Komentáře
  1. René napsal:

    Nylonová struně g odpovídá značení .024?

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.