Jak vyměnit struny na ukulele?

Výměna strun může být pro začátečníky záludný úkol. Pokud si i vy s výměnou strun lámete hlavu, pak následující řádky jsou právě pro vás.

Pokud se chystáte struny vyměňovat úplně poprvé, vyhraďte si dost času. Měli byste mít na to relativně klid. Není nutné vyměnit hned všechny struny naráz. Pokud budete muset odejít, nic se neděje. Ostatní struny vyměníte později.

Sundání starých strun

Struny drží na ukulele na dvou místech. Na jedné straně je drží kovová mechanika, která je umístěna na hlavici. Pomocí kolíčků ukulele dolaďujeme. První úkol tedy je odmotat strunu z mechaniky. Je jedno, kterou si zvolíte. Zpravidla se začíná z kraje, ale zda vezmete první nebo čtvrtou, záleží z cela na vás. Také nemusíte poctivě odmotávat až do vypadnutí struny z ladící mechaniky. Obvykle stačí strunu povolit natolik, aby jste strunu mohli pohodlně rukou vyndat. Druhý úkol je uvolnit strunu na kobylce, tedy na druhém místě, které drží struny ukulele. A to není zrovna náročné 🙂

Struník neboli kobylka

Na ukulele se používají v zásadě dvě kobylky. Jedna je k začátečníkům trochu více schovívavá, stačí totiž udělat velký uzel, protáhnout dírkou v kobylce a je vyhráno. Na nedávném kurzu pro začátečníky se mě jedna dáma ptala, zda by bylo možné místo uzlu použít korálek. Některé struny na kytaru se tak i prodávají. Ano, to by teoreticky možné bylo, ale nemám to vyzkoušené.

 Osobně dávám přednost druhé kobylce. Uvázání uzlu na této kobylce není sice pro absolutní začátečníky tak snadné, ale k úvazu mám větší důvěru.

Postup úvazu v jednotlivých krocích i krátké video najdete níže.

 

Postup  úvazu v jednotlivých krocích:

  1. Provlíknout strunu dírkou
  2. Překřížit
  3. Omotat strunu jejím druhým koncem (stačí dva krát)
  4. Utáhnout

Krátké video 

Konec struny buď můžete ustřihnout nebo provlíknout podél kobylky. Na funkci to nemá vliv.

Navíjení strun na mechaniku

Musím se přiznat, že tato část vyměny strun mě nejméně baví. Otáčení kolíčku mi někdy připadá nekonečné 🙂 Právě z tohoto důvodu doporučuji pořídit kličku, navíjení je pak mnohem rychlejší.
Při navíjení strun si dejte pozor na jednu důležitou maličkost, navíjejte je správným směrem. Pokud struny totiž namotáte opačně, bude se vám pak špatně ladit. Už jsem raději struny studentovi převázala obvyklým způsobem, než abych bojovala s tím, na jakou stranu mám strunu utahovat. Abyste nemuseli dlouze přemýšlet při navýjení strun, na jakou stranu jste zvyklý kolíčkem utahovat, připravila jsem návodný obrázek. Na něm je jasně vidět, jaým směrem mají být struny kolem kolíčku omotané.

 

Ať se vám dílo daří. A pamatujte: Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Nedělejte si vrásky, když se výměna hned napoprvé nezadaří, jak byste si představovali, příště půjde snadněji. 🙂

Komentáře
  1. Quak napsal:

    Jese by bylo dobry zduraznit, ze se namotava od konce koliku k hlave – kdyz se to udela naopak, tak struna muze drncet

  2. Veronika Ondráčková napsal:

    Dobrý den, čerstvě jsem si pořídila ukulele a mám v plánu měnit struny. Mohu se zeptat, jak poznám kterou strunu mám vázat na které místo?

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.