Není to dlouho, přišel za mnou jeden úplný začátečník na ukulele. Vykládal, že si koupil ukulele a rozhodl se začít sám hrát. Jenže nikdy na nic před tím nehrál a nikde nemohl najít srozumitelný návod, jak to ukulele naladit. Všechny tutoriály předpokládaly, že to prostě začátečník s pomocí ladičky a s informací o jménech strun zvládne sám. Jenže která struna je první? Která struna je G? A co když mi ladička ukazuje úplně jiné tóny, než jak se ty struny jmenují?
Rozhodla jsem se tuto mezeru vyplnit. Pokud tedy i Vy jste absolutní začátečník, nebo máte nějaké dotazy ohledně ladění sopránového, koncertního nebo tenorového ukulele, mohly by Vám následující řádky přijít vhod.
Jaké ladění?
Ve všech svých kurzech používám tzv. ladění do C (tedy G C E A). Toto ladění je v současnosti asi nejrozšířenější, není problém sehnat na netu tutoriály a materiály zdarma, takže studenti nejsou závislí na mé pomoci a mohou svobodně hledat.
Ladění asi nejlépe pochopíte na obrázku níže.
Jakou ladičku?
Pro začátečníky je nejjednodušší používat elektrickou klipsovou ladičku. Při výběru oželte všechny zbytečné funkce. Pro začátek bohatě stačí, když půjde ladička zapnout/vypnout a nastavit nástroj ukulele. Ostatní funkce začátečníky jen zbytečně matou. A popravdě řečeno je i později spíše nevyužijete.
Pokud se Vám nelíbí obyčejná ladička, můžete si ladičku pořídit ve tvaru sovy, batmana apod. Tvarů je opravdu velký výběr.
Začínáme ladit
Ladičku připevněte na hlavici nástroje mezi ladící kolíčky. Měla by být zapnuta a mělo by na ní být nastaveno ukulele (tedy „u“), případně můžete využít program „c“ jako univerzální možnost pro všechny nástroje. Displej si natočte tak, abyste na něj pohodlně viděli.
Brkněte jednu strunu a na zapnuté ladičce sledujte pohybující se ručičku. Měla by se zastavit uprostřed, některé ladičky změní barvu displeje, když je tón naladěn správně. Nejčastěji zezelená.
Absolutní začátečníci obvykle řeší 2 základní problémy: jakým kolíčkem a na jakou stranu otáčet. Když si nejste jisti s kterým kolíčkem otočit, klidně prstem jeďte po laděné struně až ke správnému kolíčku. Dál klidně postupujte pomalu metodou pokus a omyl. Mám vyzkoušeno, že v případě ladění je to rychlejší než číst dlouhé návody. Pomalu otočte kolíčkem na jednu stranu a brkněte, podle toho, kam se vychýlila ručička ladičky upravte směr otáčení kolíčkem. Ručička na ladičce by měla být ve středu, její vychýlení vlevo značí příliš nízko, vpravo naopak příliš vysoko. Většinou se obě strany označeny znaménky – nebo b jako nízko, + nebo # pro příliš vysoko.
Stále kroutíte kolíčkem a pořád se nedaří naladit strunu na správnou výšku? Nové struny toto dělávají. Pokud chcete vědět, jak to udělat, aby si Vaše struny rychleji zvykly, nebo potřebujete ještě pomoci s laděním, je zde pro Vás připraveno pdf „Jak naladit ukulele“.
A pokud byste i přesto měli nějaké dotazy, napište mi, ráda je zodpovím.