Vánoce s ukulele

Ukulele má být prý opět hitem letošních Vánoc. Nevím, kde odkud se berou tyto odhady. Pravda, popularita ukulele asi dlouhodobě roste, pokud mohu soudit podle toho, kolik lidí vidím na ulici s ukulele, na festivalu, že mě už lidé nezastavují na ulici s tím, zda mám ve futrále housle…


Pokud i Vám bude ukulele naježeno pod stromeček, pak tady jsem psala několik rad pro začátečníky na první koledy: Koledy na ukulele pro absolutní začátečníky.

 

Jinak doporučuji pdf publikaci 53 lidových písní na 3 akordy od pana Šárka. Najdete ji volně ke stažení na webu. Potřebovat budete opravdu jen tři akordy C F G7, pokud máte raději G, klidně si tyto dva akordy vyměňte, budete stále ladit, takže není nutné mít špatné svědomí.

 

Pro mírně pokročilé:

A kdo již nějakou dobu hraje a nebojí se tabů, pak doporučuji Koledníček také od pana Šárka, ideálně jeho starší verzi, která začíná úpravou Adeste fideles. Kromě jiného na jejím konci najdete také odkazy na youtube, kde se většina úprav dá vyposlechnout, abyste měli nějakou představu o předpokládaném výsledků svého snažení.

 

A co děti?

Pokud jsou malé, nechte je ukulele poznávat. Hlavně, aby je to bavilo a mělo k ukulele a k hudbě dobrý vztah. Na nic nespěchejte. Ideálně pokud má dítě své ukulele a vedle něj je dospělý a hraje na to své. Ze začátku toho možná moc nenahrajete, protože dítě bude potřebovat zkoumat nástroj, takže ho sobě i vám několikrát rozladí. U nás hodně dlouho obě děti bavila ladička a její fungování. Tak  jsme spolu stále ladili. A co dál?

Pokud máte jako já malé školkové děti, bohatě bude ze začátku stačit, když bude ručičkou hrát pěkně do rytmu na prázdných strunách. Klidně se domluvte, že vy budete držet akordy a ono bude hrát. Případně ho nechte hrát i na prázdných strunách rytmus, ne vždy vše ladí, ale ze začátku jde především o to ho neodradit. A žádný učený z nebe nespadl 🙂

Pokud zvládne dítě hrát pouze jednu strunu, pak můžete využít toho, že akord C G (nebo G7) mají společnou prázdnou čtvrtou strunu, tak může děcko palečkem hrát tuto strunu do rytmu (ovšem za předpokladu, že vyberete písně, kde jsou akordy C G. Mám pocit, že koleda Pásli ovce Valaši je z tohoto hlediska u dětí velmi úspěšná. U nás docela také letí písnička Mikuláši, Mikuláši, neber sebou čerty radši na melodii Prší, prší.

 

Děti mladšího školního věku, které již zvládají jedním prstíkem mačkat strunu na hmatníku si mohou zkusit “zaimprovizovat”. Jak? Ukažte jim, že se akord C nemusí nutně držet jen na třetím pražci, ale také třeba na 7. a 10. Pak zkuste nějakou jednoduchou písničku nebo říkanku, třeba Zlatá brána otevřena. Uvidíte jakou budou mít radost z toho, že si mohou hrát, co chtějí  a ještě jim ukulele dobře zní.

U písničky, kde se objevuje i akord G, mohou místo G hrát pouze čtvrtou strunu. Pokud je akord jen na chvíli, mohou klepnout do strun. Prostě cokoliv, aby písnička ladila, ale nebylo to pro ně příliš těžké.

 

Tak ať vám i dětem ukulele krásně hraje a máte z toho radost nejen o Vánocích, ale i v novém roce. 🙂

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *