Proč mi ukulele zní jako kytara?

Na jednom ukulele festivalu bavil jeden účastníky ostatní milou historkou. Volně převyprávěno by tato historka mohla vypadat asi takto:  O Vánocích přišel ke mně kamarád. Ukulele, které jsem si naježil k Vánocům, leželo u stromečku. Kamarád se posadil a rozhlížel se kolem a tu si ukulele všiml. Se zaujetím ho bral do rukou se slovy: “Ty, jo. Manželka ti vyprala kytaru a ona se srazila?”

 

Ano, i když ukulele může vypadat různě (už jsem viděla ukulele meloun nebo ukulele pivo) nejčastěji mívá tvar malé kytary. Však se na něj také podobně hraje a toho mnozí kytaristé využívají. Práce levé ruky (chytání hmatů) je téměř totožná. Nicméně přeci jenom nejde o stejné nástroje a v technice se najdou rozdíly. Několikrát se mi kytaristé stěžovali, že jim to ukulele zní jako kytara. Pojďme se tedy podívat, v čem bývá nejčastěji problém:

 

  1. prstoklad pravé ruky

Ano. nedělám si legraci. Opravdu to jde slyšet. Kytaristé jsou totiž zvyklý (pokud hrají doprovody prsty a ne trsátkem) hrát prsty dolů a palcem nahoru. V obou případech tak zapojují nehet. Naproti tomu na ukulele se hraje ukazovákem směrem dolů i nahoru. Dolů tak śice zní zvuk nehtu, ale nahoru už se jde bříškem prstu. Navíc ve směru dolů hraje pouze ukazovák, nikoliv další prsty. Zvuk je tak čistší, konkrétnější.

 

  1. umístění pravé ruky

Kytaristé jsou zvyklý hrát nad otvorem. Někdy jim ruka mírně sklouzne směrem ke kobylce. V případě ukulele bývá zvykem ruku dávat mezi krk a ozvučný otvor. To vychází z tradičního držení ukulele, kdy je podepíráno předloktím pravé ruky. Zvuk ukulele je tak měkčí.

 

Neodpustím si ještě malé upozornění na nejčastější chybu většiny začátečníků. Pravda, málokdy se jedná o začátečníky z řad kytaristů. Dostatečně otáčejte zápěstí pravé ruky, aby jste rozezněli všechny struny. Stává se , že začátečníci hrávají pouze na první strunu. Stačí si zahrát C a pak C6 (tedy prázdné struny) a měli byste slyšet rozdíl.

 

A na samotný závěr jedna z nejčastějších otázek: Hraje se na ukulele vždy pouze ukazovákem?

Ne, nehraje. Ale dá se říct, že je to základní úhoz, z kterého se vychází. Jsou samozřejmě případy, kdy se používají ostatní prsty. Např. při vybrnkávání melodie, když se spojuje melodie a akordy (fingerpinckik), ale také třeba při hraní triol, kdy se kombinuje úhoz ukazováku a palce, aby se docílil, co nejrychlejší úhoz. Podobně se dá hrát na ukulele i tremolo a další techniky. A samozřejmě i na ukulele se dá hrát trsátkem.

 

Tak ať se vám dobře hraje 🙂

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *