Ukulele kurzy pro děti

pro radost ze hry a beze strachu z chyb

Pravidelné kurzy pro děti jsou moderní systematickou výukou, která má za cíl děti nejen naučit hru na ukulele, ale také základy hudební teorie. Vše je propojeno v jeden celek, tak aby dětem učení dávalo smysl. Důraz je kladen na pozitivní motivaci. Nezapomínám ani na rodiče, kteří často čekají na své ratolesti. Proto i pro ně je připraveno zázemí.  

Všechny lekce budou směřovat k tomu, aby děti postupně a dle svých možností zvládali si doprovodit písničky,které se jim líbí. K tomu budou postupně vybavovány znalostí akordů a různých rytmů, ale také not, možností číst z tabů. Děti se budou učit poslouchat sami sebe, i své okolí.  Do programu zařazuji hodně cizojazyčných písní, písně k táboráku a oblíbené písně Svěráka a Uhlíře, např. Statistika. 

Co přinese kurz dítěti

  • Kromě hry na ukulele se zaměříme také na všestrannou hudební průpravu.
  • Děti budu hrát nejen doprovod písniček,
  • ale budou se učit hrát podle not i podle tabů.
  • Budeme hrát písničky, které mohou sami děti předvést,
  • ale také budeme pěstovat umění ansámblové hry, kdy se několik hlasů proplétá dohromady. Tím se děti budou učit souhře, toleranci a týmové spolupráci.

Lekce pro školní rok 2024/25 ve  společenském centru KARAS, Vymazalova 22, Brno Židenice

Od září 2024 pokračují lekce v tomto uspořadání. Přihlašování prosím na stránkách společenksého centra KARAS.

Ukulele MINI

úterý 17:15 - 17:55

Lekce pro děti od 6 do 8 let, které se zaměřují na úplné základy hry na ukulele. Cílem je zvádnout jednoduchý doprovod a písně na dva až tři akordy. Zároveň se budeme věnovat i obecné udební průpravě. 

Ukulele JUNIOR

úterý 18:00 - 18:45

Lekce hry na ukulele pro děti od děvíti let a pokročilejší zájemce ze skupiny Ukulele MINI ve školním roce 2022/23. Projdeme všechny základní doprovody a postupně se naučíme nejčastější akordy.

Ukulele TEEN

úterý 18:50 - 19:50

Pro starší děti a pokročilé účastníky lekcí Ukulele Junior ve šk. roce 2022/23. Navažeme na znalost základních doprovodů a obohatíme je o tlumení a další... V pravé ruce budeme procvičovat barré. 

Nevyhovuje Vám úterní termín?

Všichni zájemci, kteří by rádi se účastnili skupinových lekcí, ale úterní termín jim nevyhovuje, prosím, ozvěte se mi mailem (pavlina@jaknaukulele.cz). Napište mi svou pokročilost Vašeho dítěte a jeho časové možnosti. Lze předpokládat, že takových dětí bude více. Pokusím se vytvořit ještě další možnost. 

Několik fotek z akce Cesta vánočního stromu 2019, které se zúčastnily jednak kurzy Ukulele MINI a jednak TEEN ANSÁMBL (tehdy ještě Ukulele kurzy pro děti). Starší děti jsem spojila ještě s kurzem dospělých zájemců, aby nás bylo hodně a mohli jsme hrát i bez ozvučení.

Jak hodnotí mou výuku děti?

Jednotlivé reference nejsou upravovány

Líbí se mi, že už umím hrát na ukulele. Líbí se mi, že hraju těžší a těžší písničky a že jsou to písničky, které se mi líbí. Paní učitelka je na nás taky moc hodná.
Petřík nyní žák 2. třídy ZŠ, lekce navštěvuje druhým rokem, vyzkoušel si skupinovou i individuální výuku
Za rok jsme prošli několik ročníků ZUŠ, přeskakujíce méně důležité věci, zaměřujíc se na to, co mě zajímalo nejvíc, na to, co se nejlépe poslouchá a nejlépe zní. Všechny hodiny probíhají v příjemné atmosféře, nikdo nikoho do ničeho nenutí, a jde v nich především o to, co si přejete, nebo potřebujete. Paní učitelka je vždy vstřícná, ať už jde o trpělivost při vyučování, nebo o komunikaci s námi i rodiči. Po několika letech na ZUŠ nemůžu nic, než paní učitelku Vargovou vřele doporučit.
Vojta 15 let, lekce navštěvuje druhým rokem, loni ukulele, letos od ledna kytara, má zkušenosti především s individuální výukou, ale vyzkoušel si i skupinové lekce

Druhé pololetí školního roku 2019/2020 bylo značně komplikované kvůli koronaviru. S dětmi jsem hrála přes aplikaci G-meet, ale byla jsem velmi ráda, když jsem se s nimi mohla potkat na posledních několika lekcích prezenčně a natočit toto krátké video. Bohužel v tu dobu se centrum Světozor rekonstruovalo, a tak jsme se setkali v náhradních prostorách, na videu uvidíte jeho strop. 

Výhodou nyní jsou nově zrekonstruované prostory centra, kde kromě šatny, přibyl také prostor recepce, kde mohou rodiče na své děti čekat.

Často kladené otázky

Potřebuje mé dítě své vlastní ukulele?

Ideální stav je, že dítě bude chodit na všechny ukulele lekce se svým nástrojem. Chápu však, že září je pro rodiče finančně náročné, proto lze po domluvě začátečníkům ukulele na lekci půjčit. Je však důležité ukulele během několika málo týdnů pořídit, aby mělo dítě doma na co cvičit.

Jak je kurz časově náročný na domácí přípravu?

Mělo by stačit hrát 10 minut denně.

Bude dítě potřebovat při domácí přípravě moji pomoc?

Menší děti mohou potřebovat ze začátku pomoc s naladěním nástroje. Jinak by se měli bez Vaší pomoci obejít.

Jsou nějaké ukázkové hodiny?

Všechny zájemce o lekce ukulele zvu na workshopy zdarma v rámci akce Sousedského blešáku, který proběhne v sobotu 11. září v Brně Jůliánově.

Jsou nějaká vystoupení?

Ano. V předvánočním čase jsme vystupovali u Dělnického domu v Židenicích na akci přivážení vánočního stromu do Brna. Květnová akce musela být bohužel kvůli vládním opatřením zrušena. Nicméně se snažím, aby jednou či dva krát do roka měly děti možnost veřejného vystoupení. Jde o možnost a nikoho nenutím.

Musím přihlašovat své dítě na ukulele MINI a ukulele JUNIOR na každou hodinu zvlášť?

Všechny kurzy v centru KARAS (tedy i ukulele MINI a ukulele JUNIOR) jsou koncipované jako otevřené. Tedy přihlašuje se na každou lekci zvlášť. Chápu, že to není asi uživatelsky nejpříjemnější vždy zakliknout, že přijdete. Na druhou stranu, platíte pouze lekce, které odchodíte (ať už v hotovosti na místě nebo ve formě permanentky). I když jsem byla zprvu skeptická, tak musím říct, že než vypukla pandemie koronaviru, tak tento model fungoval. Ano, během září se děti trochu míchaly, ale do konce září se ustálila skupinka, která pak v zásadě do března chodila.

Jaké ukulele a ladičku mám koupit?

Dětem obvykle stačí sopránové ukulele (nejmenší standardní velikost ukulele). Chápu, že nebudete chtít investovat do nového koníčku velké sumy, nicméně je vhodné nekupovat nejlevnější plastovou variantu, která mívá problémy s laděním a se zvukem obecně. Je vhodné zvolit dřevěné ukulele (stačí překližka). Ladičku v domácím prostředí můžete využít v podobě aplikace v chytrém telefonu, nebo koupit jednoduchou klipsovou ladičku s jedním ovládacím tlačítkem.

Chceme pokračovat v TEEN ANSÁMBLU

Jsem ráda, že chcete pokračovat, prosím, napište mi mail na adresu pavlina@jaknaukulele.cz

Na lekce dojíždíme. Můžu někde počkat na své dítě?

Jak v centru Karas, tak v centru Světozor jsou vybudované prostory pro rodiče. V centru Karas můžete být přímo na výuce s dítětem, nebo si sednout v druhé části centra a dát si kávu. V nově zrekonstruovaném centru Světozor můžete počkat na nově vybudované recepci, nebo v šatně. To vše za předpokladu, že aktuální epidemiologická opatření nebudou toto zakazovat.

Jak bude probíhat výuka, pokud vláda či hygiena omezí shromažďování?

Pro všechny kurzy jsou k dispozici online schůzky, přístup do speciální aplikace vytvořenou přímo pro výuku hudebních nástrojů Soundslice, kde najdou účastníci videa, nahrávky MP3, pdf materiály. Nahrávky i videa se dají individuálně zpomalit. Zároveň účastníci TEEN ansámblu mají ještě mžnost mi poslat nahrávku, na kterou budu individuálně reagovat.

Když otevřu stránky Karasu, nevidím lekce ukulele. Kde je najdu?

Na stránkách klikněte v horní části na položku "Aktivity", pokud ještě nevidíte žádnou položku Ukulele MINI nebo Ukulele JUNIOR znamená to, že centrum KARAS ještě nové lekce nezpřístupnilo. Prosím vyčkejte. Obecně není třeba spěchat. Stačí se přihlásit na začátku září. Děkuji za pochopení.