Jak cvičit na ukulele při dětských hrách

A je to tu zase. Zavřené školy a někdy i školky. Také máte děti doma, řešíte milion věcí a někdy máte tak trochu pocit, že nestíháte? A jak tedy do toho všeho zapasovat ukulele? Při minulé nucené karanténě jsem vyzkoušela několik fíglů, třeba vám budou fungovat také.

Pokud máte menší děti (myslím ve školkovém věku, případně prvňáčka), jistě mi dáte za pravdu, že najít čas na trénování hry na ukulele není zrovna snadné. Ano, děti Vás nechají zahrát několik svých oblíbených písní (my jsme takto dokola hráli Krávy, krávy, Není nutno, Jóžin z bažin) a občas můžete propašovat něco vlastního. Ale, co když chcete trénovat i něco jiného…..?

Nejčastější rady

Začnu radou, kterou jsem dávala všem rodičům ještě před dobou korony. Ukulele neuklízejte. Mějte ho naopak po ruce. Vaří se vám brambory, mají vaše ratolesti náladu si hrát sami, pokud budete mít ukulele po ruce, nebude problém ho na chvíli vytáhnout a příhodné chvilky využít. Vím to sama, dojít pro ukulele do učebny je pro mě často něco nepřekonatelného. Takže mít ukulele někde po ruce je základ. A ano, pravděpodobně vám děti dají chvíli klidu, když před vyhlášením svého času pro sebe v podobě ukulele, si s nimi zahrajete nějakou hru, věnujete se tvoření apod. Ale určitě se dá Vaše cvičení zapasovat i do nějaké hry 🙂 A myslím cvičení, ne že jim budete přehrávat jejich oblíbené písničky. I když pokud je budete přehrávat s novými akordy, nebo s novými tvary akordů, to už je věc jiná 🙂

Hry, při kterých si můžete trénovat rytmické figury téměř bez omezení

Do těchto her můžete zapojit jednak rytmy, ale také i nové akordy, nebo nové tvary akordů. Prostě cokoliv, co potřebujete zrovna uvést do praxe. Důležité ale je, abyste již trochu tušili, jak daný akord, nebo rytmus vypadá. NA dlouhé studium nebude prostoru. ano, znamená to, drobnou přípravu. A jaké hry mám na mysli? Určitě některé z nich znáte. 

SOCHY

Určitě vás na dětském karnevalu tato hra neminula. Skupina dětí tancuje, když se hudba zastaví, děti mají ztuhnout a nehýbat se, mají se proměnit v sochy. Tak proč dětem pouštět hudbu, vezměte si ukulele, střídejte si akordy dle Vašeho uvážení a u toho si zkoušejte nové rytmy. Jen nezapomínejte zastavovat a dívat se, zda se děti zastavily. Důležité je, aby hraní nebylo příliš dlouhé a děti se nezačaly nudit. Pokud ale trénujete nový rytmus a máte problém ho vícekrát opakovat bez přerušení, máte ideálního kandidáta, jak své cvičení propašovat do her s dětmi. 

MAGNETY

A protože stejná hra dětem dlouho nevydrží, zkuste ji po čase obměnit. Zapojte hru magnety. Funguje na podobném principu jako sochy. Hraje hudba (v našem případě právě drtíte akordy nebo nový rytmus), při zastavení vyhlásíte úkol: “Magnety spojte se….” a doplníte, čím se mají spojit. Tak třeba hlavou, nohou, ukazovákem. Záleží na Vás. Jen pozor po několika opakování je někdy složité se neopakovat.

PŘINES / PŘINESTE MI …

A ještě je tu jedna obměna. Dá se vyhlásit úkol pro děti: přinést něco  tvrdého, měkkého, červeného, zeleného apod. V tu chvíli máte čas si přečíst nový hmat nebo rytmus.

Přeji hodně úspěchu!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.