Recenze: Zkouším barevné struny

Před časem jsem na svém FB profilu doporučovala struny pro děti barevné Aquila. Připadalo mi, že především pro menší děti by byly skvělé. Přece jenom je rozdíl mezi návodem “Prst dáme na modrou strunu” a “Prst dej na první strunu”. Případně “nyní budeme brnkat pouze zelenou strunu” apod. Říkala jsem si, že bych mohla barevně přizpůsobit i barevná schémata akordů.

Nadšená jsem byla z možnosti, že bych podobně zkusila upravit i taby. Pak by určitě nikdo nepochyboval, kde jaká struna v tabech leží. Prostě číslo jedna je na červené struně, budeme hrát červenou strunu. To by někdy ze začátku pomohlo i dospělým. 🙂

A pak jsem se podívala na cenu…a trochu mě nadšení přešlo, protože struny stály skoro ještě jednou tolik než ty běžné. A já jsem si říkala, že asi nebude úplně jednoduché přesvědčit rodiče mých žáků na to, aby ty roztomilé struny koupili. A tak jsem klikala a klikala a už jsem spíš prokrastinovala, než hledala řešení a našla jsem podobné struny za nižší cenu. Jedno balení jsem zkusmo objednala a tady je výsledek.

Obal strun je velmi barevný, jak by se dalo od “dětských” strun na ukulele čekat. Po rozbalení najdeme legendu, která barva patří k jaké struně. Myslím, že podle barevného obrázku se nikdo snad ani splést nemůže. A navíc na vnitřní straně obalu jsou nakreslená barevná akordová schémata. Samozřejmě seznam akordu není dlouhý, ale to není nutné. Myslím, že pro začátek uvedený přehled postačí, případně se dá o nějaký akord doplnit.  Každopádně výrobci přesně pochopili potenciál toho, že je pro menší děti zábavnější řešit, že nyní hrajeme na té červené struně, než “budeme brnkat na té třetí struně”.

 

Struny jsem natáhla na sice levnější ukulele, ale celkem dobrého zvuku, když uvážím, kolik stálo. Je vyrobeno z kombinace materiálu vstřikovaného plastu a dřevěného laminátu – tedy z překližky. Povrchová úprava je přizpůsobena malému dětskému zájemci. A pravda po té, co jsem struny na ukulele navlékla, měla jsem trochu pocit, že docela slušně znějící ukulele, vypadá nyní trochu jako hračka. Ale když je to pro děti, tak to zrovna není nežádoucí.

Původně jsem měla na ukulele natažené struny Aquila, ty jsem tedy vyměnila za uvedený typ. Myslím, že nové struny jsou měkčí, nemohu tedy do nich tak silně uhodit. A když jsem ukulele s novými strunami půjčila na kurzech dospělákům, zjistila jsem, že tím, že struny jsou měkké, mají někteří dospělí začátečníci trochu problém je udržet na místě, struny stahovaly dolů a tím vytvářely nenaladěné tóny. Děti tolik sil neměly posunout struny, v jejich případě jsem toto řešit nemusela.

Trochu mám pocit, že předchozí struny byly sice pevnější, ale měly měkčí zvuk  a silnější tón. Každopádně nové struny jsou trošku ukřičené (mají na můj vkus příliš jiskřivý tón), aby pěkně zněly musí se hrát trochu jemněji. Nicméně nikdo z dětských hráčů, s kterými jsem ukulele zkoušela, si nestěžoval. Barevné struny ale musím pochválit z hlediska toho, jak si velmi rychle zvykly na požadované ladění. Myslím, že si zvykly asi nejrychleji, co se mi kdy poštěstilo. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *